Clicky

Selfie Nedir?

Selfie insanin kendi kendinin resmini cekip, sosyal ortamlarda paylasmasina denir. Fakat bu tanım değişmektedir ve gelismektedir. Grup selfie’ler birkac insanin icerir ve resimlerde olanlardan birisi grup selfie’sini cekebilir. Selfie 2013 yılında Oxford sözlüğü tarafından yılın kelimesini ilan edilmiştir.

Peki bu selfie fenomeni nasıl başladı? Dijital kamera çıktığından beri selfie’ler aslında popülerliklerini arttırdılar ve smart telefonuna çıkınca insanlar Facebook, Instragram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarına bu resimleri hizlica gönderme imkanina ulastilar. Selfie’ler çekildikten sonra genelde sosyal sitelerde yayınlanırlar çünkü sosyal medyanın bir amacı kisnin nerede olduğunu ve kiminle olduğunu göstermektir.

selfie nedir

Selfie cekenler genelde yemek, konser ve tatillerde fotograflarini cekip yayinlarlar. Fakat selfie’ler evde veya arabada da cekilebilr. Hatta okulda veya işte veya yeni bir kıyafeti göstermek için veya bir duyguyu ifade etmek için de cekilirler ama selfie’lerin ortak noktası şudur ki eğlenceli olmalarıdır. Ne kadar eğlenceli ise o kadar iyidir. En yüksek notu almış selfie’ler en değişik ifadeleri ve hareketleri içerir ve insanlardan bir tepki ve bir gülücük almayı hedefler. Bazi insanlar her gün veya saat başı selfie çekerler ki bu bazilari tarafindan “dikkat cekme” hastasi olarak tanimlanmistir.

Selfie cektirirken nelere dikkat etmeniz gerekir?

  1. Isigi ayarla: Düşük ışıkta cektirme; yani yuzun karanlıkta kalması selfie’yi öldürür ışığın yüzünü ve kıyafetini çok iyi aydınlatıla eminim ki
  2. Arka plani kontrol et: Daginik kıyafetlerin önünde veya daginik bir yatağin veya odanin icinde cektirme
  3. Elini titretme: Eğer kolun titriyorsa resim bulanik cikar. Fotograf makinesini kolunu uzatip kendine dogru makineyi yonlendirdiginde de sabit tutmaya alistir.
  4. Fotograf acisini belirle: Seni en guzel sekilde cekecek aciyi bulmayi ogren, bazen yuzun sagindan cekilen resimler, sol tarafa gore daha guzel gosterir.
  5. Yuz ifadeni goster: Ifadesiz resim cektirme; kendine güvenen, hayattan zevk alan bir resim çektir. Selfie’lerin amacı eğlenceli olması ve biraz da çılgın olmasıdır

Speak Your Mind

*