Clicky

Profesyonel Fotoğraf Makinesi

Bir fotoğraf kamerasının en önemli parçaları nelerdir?

Kameralar üç temel parçadan meydana gelir: Görüntüyü algılayan objektif, algılanan görüntüyü sinyale çevirip kaydeden gövde ve çekilen görüntünün görülmesini sağlayan bakaç.

1-Objektif

Fotoğraf makineleri ve kameralarda görüntü toplamaya yarayan iki tarafı açık tüplere objektif denir. Objektifler birden fazla mercek içerir. Mercek ise bir tarafı küresel diğer tarafı düz bir yapıya sahip olan camdan yapılmış saydam cisimlerdir.

Objektifin ana görevi, mercekler sayesinde dış dünyadan topladığı görüntüleri kameranın gövdesine ulaştırmaktır.  Objektifin en önünde bulunan parça mercektir. Kameranın gövdesinde bulunan CCD’ler sayesinde toplanan görüntüler elektronik sinyallere dönüştürülür.

Amatör çekimler için kullanılan makinaların objektifleri kameranın gövdesine sabit durumdadır. Bu objektiflerin yerine yenisinin ikame edilmesi mümkün değildir. Amatör makinalarda çok fazla ayar düğmesi de bulunmaz. Profesyonel kameralarda ise objektifler takılıp çıkarılma özelliğine sahiptir.

Profesyonel makinalardaki objektiflerde bazı ayarlar için üç tane halka adı verilen –bilezik de denebilir- bölüm vardır. Bunlar,  netlik zum ve diyafram halkalarıdır. Kameraların netliği otomatiğe ayarlıyken en yakınındaki nesneyi en geniş gösterecek şekilde çalışırlar.

Netlik ayar düğmesi manuel konuma alındığında çekim yapan kişi netlik halkasını sağa veya sola çevirerek objelerin net ya da bulanık –nasıl olmasını istiyorsa- sağlayabilir.

fotoğraf kamerası parçaları

Çekim yapılırken objeye sonuna kadar yaklaşılması ve sonrasında netlik halkasını ayarlamak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Zum halkası ise kameranın bulunduğu konumu değiştirmeksizin çekmek istediğimiz kişi veya objeyi uzaklaştırmak veya yakınlaştırmak işlevi görür.

Son halka olan diyafram halkası ise sağa sola çevrildiğinde objektifin içindeki perdeyi genişletir ya da daraltır.  Bu sayede gövdeye gelecek olan ışığın açısını düzenler.

2-Gövde

Görüntünün işlendiği ve kaydedildiği bölüme kameranın gövdesi denir. Objektiften aldığımız görüntüyü mercekler sayesinde gövdeye ulaştırır ve burada elektronik sinyaller sayesinde görüntüye dönüştürürüz.  Işığın girdiği tek yer objektiflerdir. Gövde üzerinde batarya objektif ve bakaç yer almaktadır.

Kameralar insan kullanımına uygun olarak üretildikleri için gövde kısımlarının üstünde bir taşıma sapı yer alır.  Bu sap kameranızı dengeli ve düzgün bir şekilde tutmanızı sağlar. Bu sayede çekimleriniz daha net olacaktır. Omuzda yapılan çekimler için ise kameraların altında yumuşak plastik bir malzeme yer almaktadır. Bu malzeme hem omzunuzu rahatlatır hem de görüntünüzün daha net olmasını sağlar.

3-Bakaç (Vizör)

Çektiğimiz görüntüyü görmemizi sağlayan kamera üzerinde yer alan küçük monitöre bakaç denir. Genelde sol tarafta yer alır. Gözümüze zarar vermemesi için bakaçların üzeri lastik şeritlerle kaplanmıştır. Görüntüye yoğunlaşmak ve daha net görebilmek için bakaçtan bakarken bir gözün kapatılması daha iyi olacaktır.

Bakaçın üzerinde yer alan lastiğin hemen altında ayarlama halkası (dioptri)  bulunmaktadır. Bu halka göz problemi olanların gözlük kullanmadan da elde ettikleri görüntüyü net olarak görmelerini sağlar.

Bakaçların ekranında çeşitli semboller ve yazılar yer almaktadır. Bu semboller ve yazılar verilen uyarı sinyallerini  takip etmeye yarar.

Kameranız kayda başladığında vizör ekranında kırmızı bir ışık yanar. Bu ışık record (REC) ışığıdır. Kaydınız bittiğinde ise genellikle yeşil renkte stand by (STD) bekleme konumunu gösteren ışık yanar. Kasetinizin bitmesine yakın ya da bataryanız azaldığında kaset ve batarya sembolleri uyarı vermeye başlar.

Daha profesyonel çekimler için kullanılan stüdyo kameralarında elde edilen görüntüyü görmek amacıyla bakaç görevini üstlenen daha büyük bir ekran bulunmaktadır. Son yıllarda üretilmiş olan profesyonel çekimler için kullanılan kameralarda bakacın yanı sıra aynı görevi üstlenen LCD bir ekran da bulunmaktadır. Elde veya tripod üzerinde çekim yaparken bu ekranları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak çekimlerinizi elde ya da tripod üzerinde değil de omuzda yapıyorsanız tek alternatifiniz yine bakaç olacaktır.

Fotoğraf makinesi fiyatları kategorisine göre hangi aralıklardadır, hangi özelliklere göre değişir?

Fotoğraf makineleri aynalı (DSLR) ve aynasız fotoğraf makineleri olarak iki kısımda incelenebilirler. Yüzlerce farklı amaca hizmet eden çeşitli özelliklere sahip fotoğraf makinelerini üreten onlarca büyük firma var.

Çok hassas tasarımlarla üretilen çok parçalı DSLR (Aynalı) fotoğraf makineleri aynasız fotoğraf makinelerine göre daha profesyonel…

Piyasada DSLR aynalı fotoğraf makinelerinin bazı özellikleri kısıtlanarak daha uygun fiyata satılan çeşitli modelleri var. Bu yazımızda sizlere bu modeller ve fiyatları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Fotoğraf makinesi alırken makinenin pil ömrü, hızlı veya yavaş odaklama becerisi optik bakaç boyutu, vurgulamak istenen objenin arka tarafını bulanıklaştırabilme becerisi ve tabi ki fiyat kriterleri göz önüne alınmalı… Bununla birlikte algılayıcı kalitesi, odak takibi becerisi hareketli cisimlerin fotoğrafını çekerken DSLR(aynalı) fotoğraf makineleri çok daha becerikli.

Aynalı Fotoğraf makinelerinin pil ömrü uzundur ve objeye çok hızlı odaklanabilirler. Odak takip becerisi yüksek olan aynalı (DSLR) fotoğraf makineleri profesyonel fotoğraf çekimi yapanların kullandığı profesyonel makinelerdir.

fotoğrafçılık

Öncelikle amatör fotoğraf çekimi ile profesyonel fotoğraf çekimi kavramlarını birbirinden ayırmak gerek. Amatör bir fotoğraf çekicisi iseniz ve yukarıdaki kriterleri de göz önünde bulundurmak istiyorsanız bütçenizi zorlamadan 250 dolara işinizi fazlasıyla görebilecek onlarca marka model fotoğraf makinesi bulabilirsiniz.

İşte size aynasız (DSLR olmayan) iş görür fotoğraf makine marka model ve fiyatları:

 • Pentax Q ve ek olarak verilen kit aynasız fotoğraf makinesi 250 dolar civarında.
 • Nikon J1 ve ek olarak verilen kit  aynasız fotoğraf makinesi 320 dolar civarında.
 • Canon EOSM ve Kit aynasız fotoğraf makinesi 360 dolar civarında.
 • Panasonic GF3 ve kit aynasız fotoğraf makinesi 350 dolar fiyatla satılıyor.
 • Sony NEX-3N aynasız tip fotoğraf makinesi 400 dolar fiyatla satılıyor.
 • Panasonic G5 ve kit aynasız fotoğraf makinesi 500 dolar değerinde.
 • Nikon J3 kitiyle beraber aynasız fotoğraf makinesi 550 dolar fiyatla satılıyor.
 • Sony Nex6 aynasız 16-50 mm aynasız fotoğraf makinesi 800 dolar civarında

Aynalı (DSLR) profesyonel fotoğraf makine marka model ve fiyatları:

Giriş seviyesi DSLR aynalı fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsanız;

 • Canon 1100D ve kit 350 dolar fiyatla satılmakta.
 • Sony A57 ve kit DSLR fotoğraf makinesi 630 dolara satılmakta.
 • Nikon D5200 105 mm VR DSLR aynalı fotoğraf makinesi 1000 dolara satılmakta.

Şimdi de profesyonel fotoğraf makinelerinin marka model ve fiyatlarını inceleyelim:

 • Nikon D600 85mm VR Aynalı DSLR 2500 dolar fiyatla satılıyor.
 • Sony A99 75 mm DSLR aynalı model 3250 dolara satılıyor.
 • Canon 5D mark 3 105 mm DSLR aynalı model 4200 dolar fiyatla satılıyor.

Görüldüğü gibi aynalı ve aynasız fotoğraf makineleri farklı iki nesil olmasına karşın her yakın fiyatlarla hem aynalı hem de aynasız fotoğraf makineleri farklı marka ve modellerde temin edilebilir. Aynasız fotoğraf makineleri daha küçük boyutlu olmaları sebebiyle tercih edilebilirken yetenekler karşılaştırıldığında aynalı DSLR makineler çok daha profesyonel olabiliyor. Giriş seviyesindeki bir aynalı DSLR fotoğraf makinesi fiyatına orta seviyeli bir aynasız makine alabilirsiniz. Fakat son yıllarda dijital teknolojinin gelişmesi ile aynasız fotoğraf makineleri de profesyonel anlamda göz ardı edilemeyecek düzeyde. Örneğin Panasonic bu konuda epey ilerledi. Panasonic GH3 100 mm f2.8 fotoğraf makinesi 2850 dolara satılıyor ve aynalı DSLR özellikli bir çok makineden daha üstün performans sergiliyor.

Eğer giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsanız ve siz de bu konuda profesyonel değilseniz size Canon EOS/M fotoğraf makinesini önerebiliriz.

Profesyonel fotoğrafçı olmak istiyorsanız ve bunun için bir kursa yazılmak üzere iseniz size önerimiz;

Nikon D7100 105 mm VR (1500-1600 dolar) fotoğraf makinesi önerebiliriz.

Fotoğraf Makinesinde Lens Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar?

Lens seçimi ya da objektif seçimi kaliteli fotoğraf çekimi için çok dikkat edilmesi gereken bir konu. Çalışma alanlarınıza göre hangi objektifi seçeceğinize karar vermeniz gerekir.

Öncelikle Lens Kavramına değinmekte fayda var:

Lens Kavramı: Objenin daha net görüntü verebilmesi için net görüntü üretici eleman. Fotoğrafçılar çalışacakları alanlara göre objektif seçmek durumundalar. Örneğin küçük nesneler büyütülerek resim çekilecekse makro objektifler seçilir. Dar alanda çalışmalar içi geniş açılı objektifler seçilir. Geniş alanlarda çalışıyorsanız tele objektifler seçilir. Yapılacak işe bağlı olarak objektif seçimi yapılır. İdeal objektifler 28-300 mm (f) odak uzaklıklarına sahip objektiflerdir. APSC formatlı bir makine ile çalışan fotoğrafçılar 18-100 mm objektif tercih ederler. Objektiflerin kaliteli olanlar pahalıdır.

Fotoğrafçılıkta profesyonel olmak isteyen amatör fotoğrafçılar genellikle objektif seçimine ilk başlarda dikkat etmeden fotoğraf makinesi almaktadırlar. Daha sonra ihtiyaçlar karşılanmadığı için farklı objektif arayışlarına gidiyorlar.

Bu noktada önemli olan şey hangi odak aralığında objektife ihtiyaç duyulduğu konusudur. Amatör fotoğrafçılar fotoğraf çektikçe bu konuda belli bir deneyim kazandıkça objektif seçiminde titiz olmanın gerekliliğini yeniden daha iyi bir şekilde kavrıyorlar. Deneme yanılma yöntemi profesyonel fotoğrafçılık eğitiminde gerekli… Yapılan hatalar kolayca telafi edilebilir ve yeniden o hatalar yapılmaz.

lensler

Elinizdeki objektif istediğiniz fotoğrafları etmenize yardımcı olmuyorsa yeni bir objektife ihtiyacınız var demektir objektif seçiminde örneğin beğendiğiniz herhangi bir fotoğrafı bularak o fotoğrafın diyafram perde hızı makine modeli ile ilgili teknik bilgiler ulaşacak fotoğrafın hangi makineyle  hangi odak uzaklığı ile çekildiğini görebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek bilgisayar ortamında simülatör programları mevcuttur. Bunlardan biri olan nikkor lenses simülatör programını kullanarak işinize yarayacak DX veya FX  objektifleri test etme imkanınız var.

Objektifler Üzerindeki  Bazı Kısaltmaların Anlamı:

G, AF,WR ve FX gibi kısaltmalar tüm objektiflerin üzerinde yazılı olarak gelir. G diyafram ayar halkasının olmadığını gösterir. AF otomatik fokus yani otomatik netleştirme özelliğinin olduğunu gösterir. WR kısaltması su geçirmez saatlerde gördüğümüz Weather Resistant yani suya ve kötü hava şartlarına dayanıklı olduğunu gösterir. FX full frame sensörlü gövdeler için üretilmiş objektif demektir. OS; ışığın stabilize edilebileceğini gösteren kısaltmadır. RF; arka netleme demektir.IS; titreşim dengeleyici özellik, EF elektronik otomatik netleştirme özelliği, CRC; yakın mesafe çekimlerinde görüntü kalitesini arttırmak için kullanılır. PC perspektif kontrolü demektir. Alan derinliği sağlamak için kullanılır.

Lens Fiyatları:

 • Canon EF 50mm f/1.8 II Lens 115 dolardan satılmakta.
 • Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM Lens 1900 dolardan alıcı bulmakta.
 • Canon EF 50mm f/1.4 USM Lens 350 dolardan satılmakta.
 • Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM Lens 2100 dolara alınabilir.
 • Canon EF-S 24mm f/2.8 STM Lens ise 150 dolar.
 • Canon EF 85mm f/1.8 USM Lensin fiyatı 370 dolar.
 • Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G Lensin fiyatı 210 dolar.
 • Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM Lens fiyatları ise 2200 dolar.
 • Nikon AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G Lens 200 dolar.
 • Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM Lens 900 dolar.
 • Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM Lens 300 dolardan alıcı bulmakta.
 • Nikon AF NIKKOR 50mm f/1.8D Lensin değeri ise 100 dolar.
 • Canon EF 16-35mm f/4L IS USM Lens 1100 dolara satılmakta.
 • Nikon AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED Lens ise 1900 dolara satılmakta.
 • Nikon AF-S NIKKOR 20mm f/1.8G ED objektifin fiyatı ise 800 dolar.

Görüldüğü gibi oldukça pahalı olan lensler çeşitli ihtiyaçlara ve kaliteye göre değişmektedir.