Clicky

Otel Fotoğrafçısı

Profesyonel fotoğrafçılığın türlerinden bir tanesi olan otel fotoğrafçılığı, otel odalarının, otellerin müşterilerinin, otellerin masaj salonlarının, havuzlarının ve gece mekanlarının çekiminin profesyonel anlamda gerçekleştirilmesidir.   Otellerin sanal ortamda ya da çeşitli turizm dergilerinde kendilerini tanıtmaları amacıyla çekilen bu fotoğraflar aynı zamanda otellerin müşterileri için düzenlemiş oldukları çeşitli sürprizlerde de kullanılmaktadır. Oteller kimi zaman başlatmış oldukları kampanyaları duyurmak ya da diğer otellere kıyasla olan avantajlı imkanlarını kanıtlamak amacıyla bu fotoğrafların çekimini yaptırırlar. Otel fotoğrafçılığının diğer bir ismi turizm fotoğrafçılığıdır ve bu meslek grubunda çalışma gösteren fotoğrafçılar çeşitli turizm merkezlerin fotoğraflanması görevini de üstlenirler. Bu fotoğraflarda estetik anlayışın ve teknik bilginin kusursuz biçimde yansıtılması gerekir.

Otel Fotoğrafçısı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Lazım?

Otel fotoğrafçısı iş ilanlarında ilk aranan şart fotoğrafçının İngilizce biliyor olmasıdır. Çünkü turistik mekanların ve turizm merkezlerinin müşteri alt yapısını turistler oluşturur. Çekimler,  otel müşterileri ile iletişim halinde iken gerçekleştirilir. Fotoğrafçının, pozlayacağı kişiler ile iletişim kuramaması başarısız fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden otel fotoğrafçısı seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başında iyi İngilizce bilen bir fotoğrafçıyı tercih etmek gelir. Bu konuda fotoğrafçıda mevcut olması gereken diğer bir gereklilik tecrübedir. Daha önce turizm fotoğrafçılığı üzerine çeşitli projelerde çalışmış kişiler tercih edilmelidir.  Otellerin önemli kampanya projelerinde, bu işte yeni sayılabilecek acemi fotoğrafçıları tercih etmeleri tavsiye edilmez.

Otel fotoğrafları

Otel fotoğrafçısı seçerken, fotoğrafçının daha önceki çekimleri incelenmelidir. Fotoğrafçının konsepte uygun, mekanın ferahlığını ortaya çıkartan, fotoğraflardaki vurgulamayı olması gerektiği şekilde yapabilen kişiler tercih edilmelidir. Bu konular, fotoğraf çekiminin teknik kısmı ile ilgilidir. Bu yüzden fotoğrafçının sahip olduğu sertifikalar, varsa ödüller ve eğitim durumu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Otel fotoğrafçısını İyi Seçmek Neden Önemlidir?

Otel fotoğraflarının ve çeşitli turistik merkezlerinin fotoğraflanması ticari amaçlıdır. Bu fotoğraflar güzel hatıralar edinmek ya da eğlenmek amacıyla çekinmez. Oteller bu fotoğrafları kullanarak kendi tanıtımlarını gerçekleştirirler. Bilindiği gibi bu tip sektörlerde iyi reklam daha fazla müşteri demektir. Fotoğrafı çekilen otelin, diğer otellerden farkının ortaya konulması, bu farkların müşterilere en ilgi çekici şekilde sunulması, otelin diğer oteller arasında yükselmesini sağlar. Otellerin büyük bir çoğunluğu yaz sezonunda düzenlemiş oldukları kampanyalardan kar ederler. Bu kampanyalar kimi zaman tatil planı olmayan kişilerin bile ilgisini çeker. Bu kampanyaların ilgi çekmesi ve tatil planı olmayan insanların bile fikrini değiştirmesi için otelin odalarından, havuzlarına, saunalarından gece mekanlarında kadar en iyi şekilde fotoğraflanması gerekir. Otel fotoğrafçısını iyi seçmek bu yüzden önemlidir.

Otel fotoğraf çekimi

Çekimler Ne Kadar sürer?

Otel fotoğrafı çekimlerinin süresi, projenin konseptine göre belirlenir. Ancak projenin çapı ne olursa olsun, öncelikle otelin estetik açıdan tüm gözde mekanları belirlenir. Bu mekanlar belirlenirken otelin en iyi özelliklerini bir arada yansıtan ortamlar tercih edilir. Bu tercihleri belirlemek kimi zaman birkaç gün alır. Daha sonra çekimler gerçekleştirilir. Farklı otel mekanlarının fotoğraflanması, farklı ışık gereksinimlerini doğurur. Işık güneşe göre ayarlandığından tüm mekanların çekiminin birkaç gün sürebildiğini söyleyebilmek mümkündür. Otel Fotoğrafı çekimlerinin süresini etkileyen bir diğer faktör, fotoğraflarda kullanılan objelerdir. Fotoğraflarda kimi zaman müşteriler ile çalışılır. Böyle fotoğraflarda bir dinamizm söz konusudur. Bu sebeple çekilmeleri daha zordur ve çekim süresi bir miktar uzayabilir.

Otel Fotoğrafçısı Fiyatları Nelerdir?

Otel fotoğrafçısı fiyatları, ilk olarak fotoğrafçının kişisel tercih edilirliğine ve aynı zamanda otelin turizm sektöründe edinmiş olduğu yere göre değişir.  Turizm fotoğrafçılığı konusunda tecrübesini ve kalitesini kanıtlamış kişilerin fiyatları daha yüksektir. Çekim fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör, çekim süresidir. Her ayrıntısı düşünülmüş ve her açısı en uygun şekilde ayarlanmış fotoğraflar çekmek daha fazla zaman gerektirir. Ortada üstün körü yapılmış bir çalışma bulunmadığından fiyatlar bir miktar artacaktır. Fotoğrafçının harcamış olduğu emek çekim süresi ile doğrudan bağlantılıdır. Otelde hangi mekanların pozlanacağı, durağan ya da dinamik objelerin fotoğrafa konu alınması, poz sayısı gibi faktörler de otel fotoğrafçısı ücretleri üzerinde etkili olur. Otelin talep etmiş olduğu tüm çekimler fotoğrafçı ile önceden konuşulur. Acemi otel fotoğrafçılarının fiyatları daha düşüktür. Bu meslekte yeni faaliyet göstermeye başlamış fotoğrafçılar kendi tanıtımlarını yapmak ve isimlerini duyurmak adına ücretlerini düşük tutarlar.