Clicky

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf Düzenleme Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Fotoğrafçılıkta çok çeşitli amaçlarla görüntü işleme fotoğraf düzenleme programları kullanılmaktadır. Fotoğraf düzenleme programları piksel tabanlı olarak çalışırlar. Görüntüyü meydana getiren en küçük birimlere piksel denir. Var olan görüntüler üzerinde fotoğraf düzenleme yapmak için gerekli olan bu yazılımlar her fotoğrafçının kullandığı yazılımlardır.

Fotoğraf Düzenleme Programları  fotoğraflar düzenlenebilir yıpranmış fotoğraflar  tekrar elden geçirilebilir istediğiniz bir obje üzerinde renk değişikliği yapabilir genci yaşlı yaşlıyı gençleştirebilirsiniz. Bu kadar geniş bir kullanım alanı bulunan fotoğraf düzenleme programlarının fotoğrafçılıkta faydaları çok büyüktür.

En çok kullanılan fotoğraf düzenleme programlarından biri Adobe Photoshop programıdır. Adobe Photoshop Lightroom efektif programlar düzenleme dijital fotoğraf vitrinleme  fotoğrafları sıralama ve iyileştirme işlemlerini yapmanıza yardımcı olur. Fotoğraflar üzerinde değişiklikler Adobe Photoshop  Lightroom ile yüksek kalitede çıktı verebilmektedir.

Resim Büyütürken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Resimler/fotoğraflar büyütülürken karşılaşılan en büyük sorun netlik sorunudur. Büyütülen dijital fotoğrafların netliği azalır renkleri solar ve kontrast yok olur.  Büyütme veya küçültme işlemini piksellerle oynamadan gerçekleştirmek gerekir. Bu sorunu çözmek içi interpolasyon yöntemi kullanılır.

fotoğraf düzenleme örneği

İnterpolasyon yöntemi nedir?

Piksellerle oynamadan resim büyütmek veya küçültme işlemini yapmamız için ihtiyacımız olan uygulamadır. Fotoğraf makinesiyle çekilen bir resmin 72dpi 2816×1880  ve ölçü olarak 99,35×66,32 cm boyutlarında olduğunu varsayalım. Baskı oluşturmak için dpi değerini 72’den 300 dpi’ye yükseltmemiz gerekir. Görüntü kaybı yaşamamak için santimetre cinsinden boyutunu küçültmemiz çözünürlüğü yükseltmemizi sağlar. Boyutlar santimetre cinsinden küçültülüp çözünürlük rezolasyon değeri 300’e yükseltilirse piksel cinsinden görüntü kalitesi bozulmaz.

Fotoğrafta Ton Ayarı

Görüntüyü meydana getiren açık ve koyu bölgeler arasında hassas geçişi sağlayan bölgelere ton denir. Işığın şiddeti renklerin farklı tonlarının oluşması için önemlidir. Işık obje üzerinde açık ve koyu bölgeler arasında oluşan yoğunluk farkına da kontrast denir. Resimler üzerinde çalışma yapılırken fazla aydınlık ve parlak bölgeler dikkati vurgulanmak istenen konudan uzaklaştırır.

Fotoğrafta Renk Kaymalarını düzeltmek

Fotoğraflar her zaman istenen renk ve tonda olmayabilirler. Renk ve tonları istenen düzeye çekmek için Adobe Photoshop programı en iyi programdır.

Seçili Alan Oluşturma

Fotoğrafta seçilen belirli alanlara efektler uygulamak filtreler uygulamak mümkündür.

Fotoğraf Çekildikten Sonra Photoshop Programına Olan Gereksinim.

Fotoğrafın rengi hoşunuza gitmemiş olabilir. Sözgelimi vesikalık bir fotoğraf çekiyorsanız yüzdeki sivilcelerin yok edilmesini isteyebilirsiniz.

 • Lekeleri kaldırmak
 • Yüzü pürüzsüzleştirmek
 • Saç ekleme işlemi
 • Göz rengi değiştirmek
 • Elbise Rengini değiştirmek
 • Arka planı değiştirmek
 • Odak point oluşturmak
 • Vurgulanacak kısımları daha iyi vurgulamak

Çektiğiniz resim hoşunuza gitmediğinde yukarıdaki işlemleri yapabileceğiniz programlar mevcut. Bu programların başında Adobe Photoshop gelmektedir.

Fotoğrafların renk ve ton ayarlarından başka istenmeyen yerlerin rötuşlanması ve fotoğrafı yeniden boyutlandırma ve düzleştirme ya da  maskeleme veya  nesnelerin ya da belli bir bölgenin de Kupe edilmesi işlemleri yapılabilecek işlemler arasında yer alır.

Photoshop’taki rötuş ve dönüştürme özellikleri, bir kompozisyonu geliştirmek, bozuklukları ya da pürüzleri gidermek, resim öğelerinde yaratıcı değişiklikler yapmak, resimlere öğe eklemek ya da resimlerden öğe çıkarmak, resimleri keskinleştirmek ya da resimleri  bulanıklaştırmak veya birden çok görünümü bir panoramada birleştirmek gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için görüntülerinizde değişiklik imkanı sağlar. Programda Ufuk Noktası özelliği görüntünün perspektifine göre rötuş ve/veya boyama yapmanıza olanak tanır.

Photoshop Extended sürümündeki Ufuk Noktası özelliği bir görüntüdeki öğeleri ölçmenizi ve 3B uygulamalarda kullanmak üzere bu ölçümleri geometrik bilgiler ve dokularla birlikte dışa aktarmanıza yardımcı olur. Rötuş araçları en sık kullanılan araçlardan biri olup fotoğraf stüdyolarından kişisel ev kullanıcılarına kadar geniş bir kullanıcı yelpazesi tarafından kullanılır. Bu araçlar programın her yeni sürümü ile birlikte geliştirilip güçlendirilmekte. Basit ve esnek çalışma mantığı, kullanım kolaylığı ve sonuca olan etkisi bu araçları vazgeçilmez hâle getirmektedir.

 

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenme

 

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenme, Photoshop kullanarak profesyonel bir şekilde nasıl fotoğrafları değiştirip yeniden düzenleyebileceğiniz için bir video dersidir. Bunun için Photoshop programının en güncel versiyonu önerilir.

 

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenmek programını kullanmak niye iyidir?

1 ) Fotoğraflara tekrar rötuş yapabilir ve yeniden fotoğrafları işleyebilirsiniz.

2 ) Profesyonel kalitede fotoğraflar için 1000 Dolar harcamazsınız.

3 ) Düşük bütçeyle Photoshop eğitimi alabilirsiniz.

4 ) Photoshop becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

5 ) Dersler ve videolar sürekli güncellendiği için hızlı bir şekilde yeniliklere adapte olabilirsiniz.

fotoğraf çekimi nasıl yapılır?

 

Video derslerinden neler öğrenebilirsiniz?

Bu video derslerinden fotoğraflar üzerinde rötuş yapma, fotoğraf işleme, renk sınıflandırma ve daha fazlasını bir arada öğrenebilirsiniz. Öğrenebileceğiniz önemli birkaç şey:

 • Yüz hatlarına popout ile rötuş yapmak
 • Bir bayanı veya erkeği gerçeküstü bir karaktere dönüştürmek
 • İleri rötuş tekniklerini kullanmak
 • Fotoğrafları gösterişli poster reklamlarına dönüştürmek
 • Etkili portreleri ortaya çıkarmak
 • Fotoğraflarınıza büyülü ve etkileyici atmosferler eklemek
 • Fotoğrafları yüksek kaliteli magazin reklamlarına dönüştürmek
 • Gündüz sahnesini geceye çevirmek ya da tam tersi
 • Fantastik ortam ve karakterler yaratmak
 • Fotoğraflarınızın renk ayarlarını geliştirmek
 • Nesne fotoğrafları için lightbox yaratmak

 fotoğraf çekim teknikleri

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenme programındaki beğendiğim şeyler nelerdir?

Videolar 30 ila 90 dakika arasında bir uzunluktadır ve her video içeriğinde belli başlı eğitimler vardır. Örneğin, fotoğraf düzenlemesi ve renk sınıflandırmasını öğrenmek istiyorsanız, bir video sadece bunun için var. Geliştiriciler sürekli yeni videolar ve eğitimler eklerler. Yani bir kez programa ücret ödedikten sonra yeni videolara sınırsız bir şekilde erişebiliyoruz. Videolar adım adım hazırlanmıştır ve böylelikle öğrenim kolaylaştırılmıştır. Bu arada her ne olursa olsun, eğer dersleri beğenmezseniz, 60 gün para iade garantisi verilmektedir.

 

Fotoğraf Düzenlemeyi Öğrenme programındaki beğenmediğim şeyler nelerdir?

Dersler için Photoshop CS5 gereklidir. Eğer Photoshop eski sürümünü kullanıyor iseniz, bu programdan gerekli verimi alamayabilirsiniz. Photoshop da pahalı bir programdır ve fotoğraf düzenlemeyi öğrenme programı için bir önkoşuldur.

 

Sonuç

Genel olarak, fotoğraf düzenleme becerilerini geliştirmek isteyen insanlar için bu program harika bir şey. Talep edilen program ücreti ise gayet uygundur.