Clicky

Işık Kullanımı

Fotoğraf çekerken ışık kullanımı nasıl yapılır?

Fotoğraf çekiminde en önemli konulardan birisidir ışık. Bir pencere aralığında ışığı yakalamak onu ölçmek bir yüzün, evin, objenin etrafında nasıl dönüştüğünü iyi öğrenmek gerekir.

Güneşin parlak halini, hafif bulutlu havayı, çok gölgeli ve az gölgeli halini, açık ya da kapalı gökyüzünü elimizdeki fotoğraf makinasının özelliklerine göre çekebiliriz. Makinamızı ona göre ayarlamamız gerekir.

Işık fotoğrafın olmazsa olmazı ana kaynağıdır. Zaten yunanca photo kelimesi ışık anlamına gelmektedir.

Fotoğraf çekmek sanattır. Her sanat dalının da kendini ifade etme biçimi olarak kendine özgü araçları ya da ifadeleri vardır. Fotoğraf sanatında ise bu araç diğer ışıktır. Fotoğraf ışık ile yazıp çizme olgusunu ifade eder.

 

Işık kaynağı fotoğrafı şu şekillerde ilgilendirir:

1-Parlaklık

Işığın şiddetini direk veya yansıma yolu ile ölçer. Renklerin yoğunluğunu ve fotoğrafın kalitesini belirler.

2-Şiddet

Şiddetli bir ışık, keskin, sert, kaba ya da yumuşak olmayan sonuçlar doğurabilir. Zayıf ve yumuşak ışık seçimi ile çok etkileyici sonuçlar elde edebilirsiniz.

3-Yön

Işığın etkili olduğu yön, fotoğraf çekiminde etkili bir özelliktir. Işığın yansıma ve geliş açısına göre oluşacak olan gölge fotoğrafın pozisyonunu ve uzunluğunu oluşturur.

Cephe, yanal, tepe, ters ve alttan vuran ışık olmak üzere ışığın 5 farklı geliş yönü bulunmaktadır.

Cephe ışığı

Işığın kaynağı fotoğraf makinasının arkasında yer alır. Kontrastlık diğer aydınlatma biçimlerine göre daha az seviyededir. Resimde düşük oranda kontrast, düz ve basık gölgeler fotoğrafı çekilecek objenin arkasında yer alır. Bu sayede fotoğrafta hacim ve derinlik etkisi en az sevide oluşmuş olur. Renkli yapılacak çekimler için avantajlı bir tekniktir. Cepheden verilen ışık aynı zamanda en düz ve yassı etkiyi veren aydınlatma biçimidir.

Yanal ışık

Işık kaynağı objenin yan tarafında yer alır ve bu kısımdan uygulanır. Bu sayede resim sağ ya da sol yandan aydınlanacaktır. Üç boyutluluk izlenimi verilmek istendiğinde bu yönteme sıkça başvurulur. Üçüncü boyutu en iyi ortaya çıkaran fotoğraf çekim tekniklerinden biridir.

Tepe ışığı

Işık kaynağı bu sefer objenin üzerindedir  ve  buradan uygulanır. Diğer tekniklere göre etkisi en az olan ışık tekniğidir. Objeye sert, kısa ve küçük derinlik ifadesi vermeyen gölgeler oluşturur  bu nedenle de çoğu zaman etkileyici bir sonuç ortaya çıkarmaz.

Alttan vuran ışık

Obje alt kısımdan aydınlatılır ve bu şekilde uygulanır. Doğanın kendi özünde böyle bir aydınlanma şekli tabi ki yoktur. Genellikle reklam çekimi gibi özel çekimlerde kullanılan bir tekniktir.

Ters ışık

Fotoğraf çekiminde en önemli temel kurallardan biri de fotoğraf çekerken ışık kaynağını arka kısma almaktır. Yani ışığa arkamıza dönmeliyiz. Ama bu her zaman böyle olacak diye bir şey yoktur. Ters ışık tekniği ile çekilen fotoğrafın en önemli özelliği şüphesiz ki sadeliğidir. Ters ışık tekniği ile çektiğiniz fotoğraflarda alt kısımlardaki kargaşa tamamen saf dışı edilir, üst kısım yani ışığın kaynağının olduğu kısım ise fotoğrafın güzelliğine güzellik katar. Ters ışık tekniği ile çekilen fotoğrafın silüet gibi karakteristik bir özelliğe sahip olması gerekir.

Ters ışık ile fotoğraf çekmenin bir diğer avantajı da sadece manzara fotoğrafları için geçerli olmamakla beraber çekmek istediğiniz objenin gölgesini de resminizde farklı bir tarz ve görsellik yaratmak için kullanabiliyor olmanızdır.

Ters ışık tekniğini kullanarak çekim yapmak istiyorsanız eğer pozlamanızı ışığın yoğun olduğu bölgeye doğru ayarlamanız gerekir. Amacınız silüet çekmek olduğu için aydınlık bölgeye yapacağınız pozlama fotoğrafını çektiğiniz yapının ya da objenin silüetini karanlığa gömecektir.