Doğum Fotoğrafçısı

Doğum fotoğrafçısı gerekli midir? Nasıl bulunur?

Biz bu soruya evet cevabını veriyoruz. Doğum fotoğrafçılığı gereklidir. Hangi insan o kutsal anı bilinçli olarak seyretmek istemez ki? Yeryüzüne doğarken o çaresiz bebeği görmek, masumiyetin temizliğin saflığın evresinden geçmiş olmayı hatırlamak ne kadar güzel bir duygudur.

Doğum fotoğrafçılığı bilim ve teknolojinin ışığında gelişen fotoğrafçılık sanatını da bir üst boyuta taşımayı başarmış olmasının doğurduğu bir olgu. Bundan 50 yıl öncesinde doğum fotoğrafçılığı yoktu. Günümüzün şanslı bebekleri böyle bir ayrıcalığa sahipler. Elbette bazı anne adayları mahremiyetlerini korumak adına doğum fotoğrafçılığı hakkında olumsuz bazı önyargılara sahip olabilir. Doğum anında doktor ve ekibi ile birlikte hazır bulunacak olan doğum fotoğrafçısının gerekliliği konusunda bazı annelerin tereddütleri mevcut. Ama bu tereddütler iyi bir doğum fotoğrafçısı ile detaylı görüşülerek ortadan kaldırılabilir. Annenin çekilmesini istediği anlarda ve pozisyonlarda çekim şartı koşulabilir. Örneğin annenin bebeği ilk kucağına alış anı mükemmel bir an. Yada plasentasının kesilme anı… Kanlar içindeki bebeğin deneyimli doğum hemşirelerin güvenli ellerinde temizlendiği anlar… Tüm bu anların her biri apayrı biz güzelliğe sahip. Mutaassıp anneler sadece bebeği kucağa alırken o ilk anı çektirmek ve o anı ölümsüzleştirmek isteyebilirler. Çünkü o an bir daha hiç gelmeyecek. Onu sadece fotoğraf ve video ile ölümsüzleştirmek mümkün. Yıllar sonra olgunlaşmış bir insan yeryüzüne geldiği ilk özel anlarını görmekten özel bir haz alacaktır.

doğum fotoğrafçısı örneği

Hangi Aşamalarda Doğum Fotoğrafları çekilmektedir?

  • Doğum anında fotoğraf çekimi yapılmaktadır.
  • Annenin doğuma hazırlık aşamasında
  • Bebeğin yeryüzüne merhaba dediği o ilk anda
  • Plasentanın kesilmesi anında

Ve annenin kendi parçası olan bu varlığı ilk gördüğü anki yaşadığı mutluluk hayret yorgunluk korku özlem sevinç kaygı gibi duyguların buluştuğu tek bir an olan ilk karşılaşma anında duyguları ölümsüzleştirmek için doğum fotoğrafçılarına büyük iş düşüyor.

Annenin lokal anestezi ya da genel anestezi altındayken göremediği tüm bebeğin doğum süreci fotoğraflanabilir. Örneğin bebeğin plasentasının kesimi baş aşağı tutularak ağzına kaçmış olabilecek sıvıların çıkarılması ve ciğerlerinin dünya atmosferinde ilk nefesi almasını kolaylaştırmak için bebeğin kıçına vurulan tokat anı, bebeğin temizlenmesi giydirilmesi ölümsüzleştirilebilir. Ayrıca bebeğin baba ile ilk tanışması ve babanın yaşadığı o inanılmaz heyecanı yıllar sonra tekrar izleyebilmek para ile pulla değiştirilemez zamandan çalınmış özel anlardır.

Doğum Fotoğrafçıları Genellikle Bayanlardır

Doğum fotoğrafçıları genel olarak bayanlardan oluşur. Avrupa ve Amerika’da erkek doğum fotoğrafçıları da profesyonel olarak doğum anını ölümsüzleştirmeyi meslek edinmişlerdir. Ülkemizde bu iş in köklü bir geçmişi yok. Fakat fotoğrafçılık kurslarının hızla açılmasıyla fotoğrafçılığı profesyonel olarak meslek edinmek isteyenler bu kurslara giderek profesyonel fotoğrafçılık eğitimini almaktalar. Üstelik 4-5 haftalık teorik ve uygulamalı eğitimlerle bu işte profesyonelleşerek kendi iş yerlerini açmaktalar.

Hastanelerle anlaşmalı olan doğum fotoğrafçıları günden güne artmakta ve bu iş yaygınlaşmaktadır. Doğum fotoğrafı çektirmek isteyen anne ve babalar önceden anlaşmalı fotoğrafçılarla görüşerek beklentilerini anlatabilir, merak ettikleri soruların cevaplarını alabilirler. Anlaşmalı hastane doğum fotoğrafçıları hastanelerle yaptıkları anlaşmalar çerçevesinde başka bir doğum fotoğrafçısıyla çalışılmamasını şart koşabilirler. Hastane görevlileri ile havada uçuşan komisyonların ödenmesi ile iş tekelleşmeye gidebilir. İhtiyaç ve beklentilerinizi karşılamayan doğum fotoğrafçılarına mahkum olmak da ayrı bir konu.  O nedenle doğum yapmadan önce hastane yönetimi ile bu konuyu görüşüp netleştirmekte fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *